Çanakkale'ye boğaz köprüsü yapılacak

Erdoğan, 12 yılda Balıkesir'e 11,5 katrilyon yatırım yaptıklarını belirterek "79 yılda Balıkesir'e ne kadar bölünmüş yol yapıldı biliyor musunuz? 76 kilometrecik. Peki biz, 12 yılda ne yaptık? 446 kilometre bölünmüş yol yaptık. Farkımız bu. Bizim, bizden öncekilerle farkımız bu kadar açık" dedi.

Dünyanın sayılı projelerinden olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin Balıkesir için çok önemli olduğuna işaret eden Erdoğan, Kınalı-Tekirdağ- Çanakkale- Balıkesir'i kapsayan bir otoyol daha yaptıklarını söyledi. Çanakkale Boğazı'nın köprü ile geçileceği proje için çalışmaların devam ettiğini anlatan Erdoğan, böylece Trakya ile batı Anadolu'nun birbirine bağlanacağını bildirdi. Erdoğan, "Bunların toplam bedeli 6,5 milyar dolar" dedi.

Göreve geldiklerinde Türkiye'de 26 havaalanı olduğunu, bu sayının şu anda 52'ye yükseldiğini ifade eden Erdoğan, "Bu millete bu yakışmaz mı? Balıkesir'e bu yakışmaz mı?" diye konuştu.

Balıkesir'deki Koca Seyit havalimanının uluslararası uçuşlara uygun hale getirildiğini; yeni bir terminal binası, apron, teknik blok ve kule yapıldığını, pistin uzatıldığını aktaran Erdoğan, Balıkesir merkez havaalanının da yenileneceğini vurguladı.