Güneydoğu'nun Boğaz Köprüsü Nissibi açılıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Boğaz Köprüsü olarak nitelendirilen Nissibi Köprüsü yıl sonu hizmete açılıyor.Yıllarca kısıtlı feribot seferleriyle ulaşımın sağlandığı bölgede, halkın talebi doğrultusunda yeni köprünün temeli 2012 yılında atıldı. Köprüye ise bölgedeki eski bir yerleşim birimi olan "Nissibi" adı verildi.
100 MİLYON LİRA HARCANDI

Şanlıurfa'nın Siverek ve Adıyaman'ın Kahta ilçelerini birbirine bağlayacak köprü inşaatında sona yaklaşılıyor. Orta açıklığı 400 metre olarak planlanan köprünün büyük bölümü tamamlandı. Nissibi, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin ardından Türkiye'nin en uzunu olma özelliğini taşıyor. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük yaptığı açıklamada, köprünün bitme aşamasına geldiğini söyledi. Kara yoluyla 170 kilometre olan mesafenin 30 kilometreye ineceğini belirten Küçük, köprü için yaklaşık 100 milyon lira harcanacağını ifade etti."DEVLETİMİZİN BÜYÜK ESERLERİNDEN BİRİDİR"

Nissibi Köprüsü'nü "muhteşem bir eser" şeklinde nitelendiren Küçük, şunları kaydetti: "Bölge illeri arasında ticaret ve ekonomik hacim artacaktır. Şehirlerin ve bölgenin birbiriyle olan sosyal doku bütünleşmesi de daha hızlı olacaktır. Ama bundan daha önemlisi bölgedeki turizm hareketi artacaktır. Bu köprü devletimizin büyük eserlerinden biridir. Şu anda yüzde 87,5'i tamamlandı. Bunun anlamı da yıl sonuna köprümüzün açılacağıdır."