3. Havalimanı ne zaman açılacak?

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle atıldı. Erdoğan, havalimanın ismini açıklamada ama ilk etabın 29 Ekim 2017 tarihinde olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul'da temeli atılan 3. havalimanının yılda 70 ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek ilk etabının, 29 Ekim 2017'de açılacağı sözünü aldığını bildirdi.

3. Havalimanı'nın temeli atıldı

İstanbul'a yapılacak 3 Havalimanı'nın temeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle atıldı.

Törene binlerce vatandaş katıldı.

Temel atma işleminden önce Başbakan Erdoğan bir konuşma yapacak.

Kabine de tarihi törende

Temel atma törenine, Başbakan Yardımcıları Emrullah İşler ile Ali Babacan, Ulaştırma Bakan Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile eski Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım da katılıyor.

Tarihi projenin ilk etabı olan temel atma töreninde önce eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı

Binali Yıldırım, ardından da mevcut Ulaştırma Bakanı Lütfü elvan konuşma yaptı.

Yıllık 150 milyon taşıyacak, 120 bin kişi çalışacak

Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen üçüncü havalimanı tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. İnşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması beklenen proje, 4 etapta tamamlanacak.

Yeni havalimanı tamamlandığında 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipinin operasyonuna uygun müstakil 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6,5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, devlet konuk evi, yaklaşık 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi, ibadethaneler, kongre merkezi, güç santralleri, arıtma ve çöp bertaraf tesisleri gibi yardımcı tesislerden oluşacak.

Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon avro olması öngörülen havalimanının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

İstanbul'a yapılacak 3. Havaalanı ihalesinde 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti.