3. havalimanı batak mı yeri değişiyor mu?

Arazinin batak olduğu ve 3. havalimanı yerinin değişebileceğini yazan Fatih Altaylı'ya yetkili ağızdan yanıt geldi.Arazinin bataklık olduğunun herkesçe bilindiğini söyleyen DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının yerinin değişmeyeceğini açıkladı.

Fatih Altaylı'nın dünkü 3. havalimanı inşaatıyla ilgili yazısı yankı uyandırdı. Araziyle ilgili çarpıcı iddiaları gündeme getiren Altaylı'yı arayan DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, eleştirilere tek tek cevap verdi. Altaylı, Birdal'ın açıklamalarını bugün köşesine taşıdı:

İHALEYE KATILANLAR ARAZİNİN BATAKLIK OLDUĞUNU BİLEREK GİRDİ

-Araziyle ilgili bir çalışma yapılmadığı iddiası doğru değil. Proje, altyapıyla ilgili genel müdürlüğümüz tarafından görülmeden başlatılamazdı.
- Arazinin çok zor bir arazi olduğu doğru. İhaleye katılan herkes arazinin bataklık, maden çıkarma çalışmaları sırasında delik deşik olmuş, çopur bir arazi olduğunu bilerek katıldı. Sonradan ortaya çıkmış bir sürpriz değil.
- Arazi teslimi yapılmadığı doğrudur. Yer teslimi yapmak için sondaj ve zemin etütlerinin tamamlanması gerekiyor. Şu anda bunlar büyük bir süratle yapılıyor. Danışman firmalar bu etütleri yapıyorlar. Arazi teslimi bundan sonra yapılacak.

ARAZİ ETÜDÜ İÇİN SONDAŞLAR YAPILIYOR

- Bölgede hak sahibi olanlara, maden ocaklarına kam ulaştırma bedelleri ödendi. Bunların bazılarının bölgede bıraktığı çıkarılmış madenler var, onları alıp gidecekler.
- 'Bir hareket görmedim' demişsiniz. Doğrudur.
Büyük bir hareketlilik yok.
Sadece arazi etüdü için sondajlar yapılıyor şu anda.
Asıl hareketlilik bu çalışmalar bitince başlayacak.

O AKSTAKİ RÜZGARI ZATEN BİLİYORUZ

- Rüzgâr ölçümleri yıllardır yapılıyor. O akstaki rüzgârı zaten biliyoruz.
5 pist o nedenle kuzey-güney aksında olacak. Tek bir pist doğu-batı yönünde.
O da gidecek uçaklar için yedek pist gibi bizim talebimizle projeye konuldu.

HAVA SAHASI GEÇİŞLERİ

- Sadece Bulgaristan değil, Romanya ve hatta Yunan hava sahalarını kullanacağımız doğrudur.
Şu anda da kullanıyoruz. Şu anda da buradan geçişler için para ödeniyor. Trafik artarsa, ki beklentimiz o yönde, ödenen para da artar. Biz de Ukrayna hava sahası kullanılamadığından bir süredir trafik bizden geçtiği için para kazanıyoruz.

DEĞİŞMESİ SÖZ KONUSU İLE OLAMAZ

- 3. havalimanının yerinin değişmesi söz konusu bile olamaz. İhale şu andaki yer için yapıldı, herhangi bir yere bir havalimanı yapılması için değil. Şartlar buraya yapılacak bir havalimanı için oluşturuldu. Havalimanının yerinin değişmesi demek, ihalenin de yenilenmesi demek. Eğer yer değişirse herkese açık yeni bir ihale yapmak gerekir. Yer değişikliği talepleri bizim için geçerli değildir."