3. Havalimanı Temel Atma Töreni

Başbakan Erdoğan: (3) "İlk etap, senede 70 milyon ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının ilk etabının senede 70 milyon ila 90 milyon yolcuya hizmet verebileceğini bildirerek, "Açılışı da, sözünü aldık ve gününü belirledik; 29 Ekim 2017. İnşallah yoğun bir çalışmayla 29 Ekim'de, o gün anlamlı bir gün, birinci etabın açılışını yapacağız" dedi.

Erdoğan, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanının temel atma törenindeki konuşmasında, bu projenin ne kadar büyük bir proje olduğunu anlamak isteyenlerin, projeye yönelik düşmanlıklara ve taarruzlara bakmalarının yeterli olacağını söyledi.

Havalimanının ihalesinin 13 ay önce yapıldığını, söz konusu ihalenin hemen ardından nükleer santral inşaatı konusunda mutabakata varıldığını anlatan Erdoğan, 14 Mayıs 2013'te de IMF'ye olan borcun kapandığını kaydetti.

Erdoğan, geçmiş iktidarlardan borç devraldıklarını ifade ederek, "Bu proje birilerini çok ciddi bir şekilde rahatsız etti. Bu küresel projeler, bu büyük projeler, başarılar birilerini ciddi şekilde rahatsız etti. Burada bir şeyi açık açık ifade edeceğim; Geçen yıl, bu büyük sevinçlerin yaşandığı bir dönemde sokağa çıkanlar günlerce cam çerçeve indirenler, günlere polisle çatışanlar, arkalarında kan, ölüm ve gözyaşı bırakanlar, aslında hiçbir zaman neye karşı çıktıklarını ve neye alet olduklarını anlamadılar. Onlar, maşa olarak kullanıldılar. Onlar, piyon olarak kullanıldılar. Türkiye kabuğunu kırarken, makus talihini yenerken, tarihi nitelikteki başarılara imza atarken, sokağa çıkanlar Türkiye'nin kutlu yürüyüşünün durdurulması ve engellenmesi için açık şekilde kullanıldılar" diye konuştu.

Kendilerini "solcu", "çevreci", "ulusalcı", "antikapitalist Müslüman", "muhalif" zannedenlerin, aslında Türkiye karşıtı bir oyunda kullanıldığını iddia eden Erdoğan, 17 ve 25 Aralık'ta yaşananları ihanet olarak niteledi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Bu ihanetin gayet iyi farkında olan bir örgüt ve bir çete karşımıza çıktı. Kendisini Türkiye düşmanlarına kiralayan, Türkiye'nin bütün milli değerlerine saldırı düzenleyen bir örgüt karşımıza çıktı. Burada bu büyük havalimanı projesini ihaleyle kazanan iş adamları hedefe konuldu. Onları da toparlayıp almak istediler. Neden? Şu ihaleyi durdurmak için. Amaç yolsuzluk değildi. Amaç Marmaray'ı, hızlı treni, üçüncü köprüyü, en çok da işte bu projeyi engellemekti. Operasyona, yolsuzluk görüntüsü verdiler. İftiralarla gerçek niyetlerini örtmek istediler. Aslında Türkiye'nin bu büyük projesine, Türkiye'ye saldırı düzenlediler. Allah'a hamdolsun, o tuzakları, senaryoları bozduk. Engelleri, komploları ve kumpasları aştık, bugün temeli atıyoruz."

Erdoğan, havalimanı ihalesini alan firmalara teşekkür yazısı yazmaları gerekenlerin, aksi şekilde tavır alarak yanlışın içine girdiklerini söyledi.

"Bütün gözler Türkiye'nin üzerinde"

Tüm gözlerin Türkiye'nin üzerinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bütün dostlarımız bugün bizi seyrediyor ve bize gıptayla bakıyor. Bizimle iftihar ediyorlar. Düşmanlarımız da şu anda bizi seyrediyor. Bu büyük projeyi engelleyemedikleri için onlar da büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. Şunu herkes bilsin; Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye başarısızlığı kabullenmiş, talihine boyun eğmiş, kendisine çizilen role mahkum olmuş bir Türkiye asla değildir. Türkiye engelleri aştı, kendisine biçilen elbiseyi yırtıp attı ve olması gereken yere ulaştı. Tekrar söylüyorum, bu bölgede artık biz varız, bu dünyada artık biz de varız. Aziz milletim, artık gündemi belirlenen bir Türkiye yok, gündem belirleyen bir Türkiye var" dedi.

Adalet için var olduklarını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Milletimin her bir ferdinden şunu rica ediyorum. Biz bugün varız, yarın belli olmaz. Ömür ilanihaye değil, her şey olur. Biz ölüme inanmış insanlarız ama ölümden korkan değil, ölümü korkutanlardan olacağız. Her canlı gibi bizler de gün gelecek ölümü tadacağız. Çünkü biz biliyoruz ki her nefis ölümü tadacaktır. Buna hazır olacağız, hiç ölmeyecekmiş gibi dünyaya, her an ölecekmiş gibi ebediyete çalışacağız. Bu makamları şüphesiz ki arkamızdan gelen kuşaklara bırakacağız, ancak bu dava inşallah kesintisiz olarak devam edecek. Türkiye, kutlu yürüyüşüne kesintisiz olarak devam edecek. Türkiye'nin ay yıldızlı bayrağı çok daha yüksek burçlarda dalgalanacak. İnşallah çok daha iftiharla dalgalanacak. Türkiye, imkansız görülenleri başarıyor. Türkiye, dünyanın en büyüğünü yapabiliyor. Türkiye, bütün dünyanın ilgisini, takdirini üzerine çekebiliyor. Biz olsak da olmasak da Türkiye bu şekilde ilerleyecektir. Her bir gencimizin, her bir çocuğumuzun, milletimin her bir ferdinin işte bu şuur ve özgüven içinde olmasını diliyorum. İsteyince yapabildiğimizi göstermemiz lazım. Buna gönülden inanmanızı istiyorum. Hayranlık duyan değil, kendisine hayranlık duyulan bir millet olduğumuzu dünyaya göstermenizi istiyorum."

Eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bölgede helikopter ile çok dolaştıklarını, gezdiklerini, nerenin uygun olduğunu araştırdıklarını, rüzgar ölçümleriyle ilgili çalışmalar yapıldığını anlatan Erdoğan, Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kadir Topbaş, teknokratlar, bürokratlar, projeyi üstlenen firmalar, firma çalışanlarına, işçilere teşekkür etti.

Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu havalimanında görev yapacak pilot, hostes, teknisyen, herkese şimdiden başarılar diliyorum. Yolcuların da emniyet içinde her daim sevdikleriyle buluşmasını temenni ediyorum. Elbette bu büyük projenin temelini atarken, Türkiye'yi bugünlere taşıyan herkese, milletçe şükranlarımı ifade ediyorum. Şehitlerimizi, bu anlamlı günde bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Rabbimden niyazım şudur: Kazasız, belasız inşallah 2017'de ilk etabının açılışında ya Rab bizleri buluştur diyorum. Hep beraber inşallah bir arada olacağız. Bu büyük proje hayırlı olsun.

Rahmet peygamberinin övgüyle bahsettiği bu şehirde, İstanbul'da, sevenleri birbiriyle buluşturacak, uzakları yakın edecek bu hizmetin hep hayırlar getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum. Rabbim bu büyük hizmetin özellikle tüm İstanbul'a, tüm insanlığa, inşallah bir an önce bitirmek suretiyle hayırlar getirmesini nasip etsin. On yıllar boyunca bize ve tüm insanlığa hizmet verecek bu büyük hizmeti Rabbim emin, emniyetli kılsın. Bu proje, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'yle de bütünleşecek, aynı zamanda raylı sistemle de bütünleşecek ve şehir merkezine buradan shuttle dediğimiz sistemler de çalışacak. Bütün bunlarla inşallah bu üçüncü havalimanımız çok çok farklı olacak. Türkiye'nin bu büyük iftihar anına ulaşmasında emeği olan herkesten Rabbim razı olsun. Bu büyük hizmetin milletle ve insanlıkla buluşmasında emeği olanlardan Rabbim razı olsun. Bugünlere bizleri ulaştırdığı için, bize bu heyecanı yaşattığı için Rabbime sonsuz hamdüsenalar olsun. İstanbul'a,Türkiye'ye, dünyaya hayırlı olsun diyorum."

Temel atma öncesi Başbakan Erdoğan, yüklenici firma temsilcisi Mehmet Cengiz'e, "Ne zaman yapıyoruz?" diye sordu ve Cengiz'den "2017 yanıtını aldı. Erdoğan, tören alanında bulunan vatandaşlara, "İlk etap, senede 70 milyon ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Açılışı da, sözünü aldık ve gününü belirledik, 29 Ekim 2017. Razı mısınız? Şahit misiniz? Demek ki şu anda 2014'teyiz, artık Ekim yaklaştı zaten, yani 3,5 yıl bile yok. İnşallah yoğun bir çalışmayla 29 Ekim'de, o gün anlamlı bir gün, birinci etabın açılışını yapacağız. Hayırlı olsun" şeklinde seslendi.

Bu arada Erdoğan, tören alanındaki yerine geçerken, kendisiyle konuşmak isteyen engelli bir kadınla görüştü ve kadının kağıda yazdığı talebini aldı.

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve yüklenici firma temsilcileri, butona basarak üçüncü havalimanının temelini attı.