Yüksekova'da havaalanı temeli atıldı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Biz bu topraklarda, bu coğrafyada bin yıldan beri etle tırnak gibi bir olduk, birlikte yaşadık, zorlukların üstesinden birlikte geldik'' dedi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Van'dan Emniyet Genel Müdürlüğüne ait helikopterle Hakkari'nin Yüksekova ilçesine gelerek, ilçeye 5 kilometre uzaklıkta inşasına başlanan Hakkari-Yüksekova Havaalanı'nın temel atma törenine katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Hakkari'ye yıllık 1 milyon yolcu kapasitesine sahip modern bir havaalanı yaptıklarını belirterek, havaalanının kent için aş, iş, geçim demek olduğunu söyledi.

Alt ve üst yapısıyla 120 Milyon TL'lik yatırım yapıldığını anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

''İnşallah iki yıla kalmadan Hakkari, dünya şehri haline gelecek. Onun için buradayız. Biz bu topraklarda, bu coğrafyada bin yıldan beri etle tırnak gibi bir olduk, birlikte yaşadık, zorlukların üstesinden birlikte geldik. Bir mutluluk, bir başarı varsa bunu da hep beraber kutladık. Dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecek bin yılda da böyle olacak. Bizi birbirimize düşürmeye, huzurumuzu bozmaya, aramıza ayrılık tohumları ekmeye çalışanlar, şunu iyi bilmeli ki bu millet nice zorulukların üstesinden geldi, bugün de bu zorlukların üstesinden gelecek. Hükümetimiz, Yüksekova'sına, Hakkari'sine yatırımları sağlayacak, buraya en çağdaş en gelişmiş ulaşımı sağlayacak, bölünmüş yollarıyla, havaaalanlarıyla ve eğitim, sağlık, sosyal projeleriyle her türlü hizmeti getirmeye devam edecektir. 8 yıl boyunca burada doğuda ve güneydoğuda yaptığımız yatırımların tutarı 26 katrilyondur. Hakkari'ye hükümetimiz döneminde ödenen para 1 katrilyon lira, helali hoş olsun.''

''HAKKARİ'NİN GECİKMİŞ ALACAKLARI VAR''

Bölgedeki 27 il arasında yalnızca Hakkari'ye 1 katrilyon liralık yatırım yapıldığını vurgulayan Yıldırım, ''Çünkü Hakkari'nin gecikmiş alacakları var. Bu gecikmiş alacakları daha da geciktirmeden ödemek de bizim boynumuzun borcuydu. Bugün bu borcumuzu ödüyoruz. Türkiye'nin hangi ilinde ne varsa Hakkari'de de o olacaktır. Bunun için çalışıyoruz'' diye konuştu.

Hakkarili şair Ahmedi Hani'nin Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe yazdığı dörtlüğü okuyan ve kentin doğal güzelliklerinden söz eden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Birileri Hakkari'yi, Türkiye'nin en uç şehri olarak görebilir. Biz böyle görmedik, görmüyoruz. Bizim için Hakkari Türkiye'nin, 72 milyonun kalbindeki şehirdir. Hakkari'yi bu havaalanı ile dünyaya açacağız. Daha çok yatırım, daha çok insan gelecek. Buranın doğal güzelliklerini görmek için insanlar gelecek. Bütün bunlar mümkün, bütün bunları gerçekleştirebiliriz ama ihtiyacımız olan yegane şey kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmek. Paylaşacağımız çok şey var. Ortak çok özelliklerimiz var. Ortak özelliklerimizi ön plana çıkaracağız.

Ayrılıklarımız, farklılıklarımız üzerinde asla ve asla konuşmayacağız. Hepimiz birbirimizi olduğumuz gibi kabul edeceğiz. İşte bunu yaparsak hiçbir sorunumuz kalmaz. Birbirimizin rengini, meşrebini, kökenini irdelemeye kalkarsak, bu işin içinden çıkamayız. Bunu yapanlar bu ülkeye en büyük yanlışı yapmış olurlar. Hiçbir zaman etnik kökenlerimizle uğraşmayacağız. Bizi birleştiren değerlerimiz belli. İnancımız, kültürümüz, geleneklerimiz ve 780 bin kilometrekare vatan toprağındaki ay yıldızlı bayrağımız bize yeter de artar. Başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok.''

''GÖREV YİNE AK PARTİ'YE DÜŞÜYOR''

Yıldırım'ın konuşması sırasında bir vatandaşın, ''Sayın Bakanım çok güzel bir hastanemiz var, ama doktorumuz yok'' şeklinde seslenmesi üzerine Yıldırım, ''Buraya insanların gelebilmesi için işte böyle havaalanlarının, düzgün yolların olması lazım. Bunları yapmadan insanları buraya nasıl yollayacağız? Önce insanımıza ulaşmamız lazım, önce huzuru barışı getirmemiz, güvenliği sağlamamız lazım. İnsanları güvenlikle özgürlük arasına sıkıştırmamamız lazım. Bunun gayreti içerisindeyiz. Bunu hep beraber gerçekleştireceğiz, birlikte olacağız, oyuna gelmeyeceğiz'' karşılığını verdi.

Anayasa değişikliğine de değinen Yıldırım, 12 Eylül darbesi sonrası gelen Anayasanın herkesin değiştirilmesinden yana olduğunu, ancak değiştirilmek istendiği zaman bazılarının gerçek niyetinin ortaya çıktığını dile getirdi.

Anayasayı, kimi çevrelerin boykot ederek oy vermediğini, kimilerinin ise milletvekillerine engel olduğunu ve ret oyu verdiğini bildirerek, ''Kala kala görev yine Ak Parti'ye düşüyor. Biz Mecliste görevimizi yaptık ve bu değişiklikleri sizin önünüze getireceğiz. İnşallah 12 Eylülde özgürlüklerimizi daha da genişletecek, anayasa değişikliğini halkımızın vereceği destek oyları ile geçirecek ve Türkiye 2023 hedeflerine doğru daha emin adımlarla ilerlemeye devam edecek'' dedi.

''KİM KİMLE HANGİ SAFTA BULUŞUYOR?''

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ise yaptığı konuşmada, Türkiye'nin batısında ne var ise doğusunda da aynı tesislerin, yatırımların yapılması gibi bir anlayışa sahip olduklarını belirterek, bugüne kadar yapılan hizmetler gibi havaalanın da kısa sürede hizmete girerek, Hakkarililerin hayatını kolaylaştıracağını söyledi.

Anayasa değişikliğine de değinen Bakan Eker, şöyle dedi:

''En çok bu bölgede yaşayan vatandaşlarımız, 12 Eylül askeri Anayasasının olumsuz etkilerinden zarar gördü. Biz bunu değiştirmek, milletin önüne getirmek istiyoruz ama bakıyoruz ki bazıları 12 Eylül Anayasasının değiştirilmesine karşı çıkıyor. Bunu, bu referandumu 'biz boykot ederiz' diyorlar. Kim kiminle hangi safta buluşuyor, bunu da milletimizin takdirine sunuyorum. Buna kimler, hangi partiler karşı duruyor bakıyoruz. Sizlerin gözü önünde her şey cereyan ediyor. Biz Türkiye'yi demokratikleştirmeye, sivil, demokrat bir sistemi hakim kılmaya var gücümüzle çalışacağız. Milletimizin bize verdiği yetkiyi, iktidar emanetini milletimize hizmet yolunda en etkili şekilde sonuna kadar kullanacağız.''

GERÇEK DEMOKRAT, ÇAKMA DEMOKRAT

Demokrasiden yana görünen, ancak demokratik adımları desteklemeyen, engelleyenleri de vatandaşların unutmaması gerektiğini dile getiren Eker, ''Kim gerçek demokrat, kim çakma demokrattır milletimiz çok iyi bilir'' dedi.

Kendi vatandaşlarına, hemşehrilerine ve kendisi gibi düşünmeyenlere tahammülü olmayanların, iktidara geldikleri takdirde hangi demokrasiyi getireceklerini de halkın bilgisine sunduğunu belirten Eker, ''Biz bir askeri darbenin yıl döneminde, 12 Eylül günü milletimizin huzuruna sandığı getireceğiz. 12 Eylül askeri darbesini yapanlara yargılama yolunu açan düzenlemeyi de milletin önüne koyacağız. 'Referandumu boykot edeceğiz' diyenler bana söylesinler; siz 12 Eylül askeri darbesinin Anayasasınından memnun musunuz, değil misiniz? Bize bunun cevabını verin. Bu millete, Hakkarili'ye Yüksekovalı'ya bunun cevabını verin ve kimlerle bu uğurda hangi safha düştüğünüzü, kimlerle el ele ol kol kola aynı safta yürüdüğünüzü millet görecek, millet bilecektir'' diye konuştu.

Bakanlar Yıldırım ve Eker, konuşmaların ardından Vali Muammer Türker, AK Parti Hakkari Milletvekilleri Rüstem Zeydan ve Abdulmüttalip Özbek, Demiryollar, Limanlar ve Havayolları İnşaatı Genel Müdürü Ahmet Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal ve PTT Genel Müdürü Osman Tural ile butona basarak, havalanının temelini attı.

AÇILIŞLAR

İlçe merkezinde yapımı tamamlanan PTT hizmet binasının açılışını da yapan Yıldırım ve Eker, daha sonra ilçeye 25 kilometre uzaklıktaki Büyükçiftlik beldesinde milletvekili Rüstem Zeydan'ın kardeşi Abdullah Zeydan tarafından yaptırılan Zeysu su paketleme tesisinin açılış törenine katıldı.

Yıldırım ve Eker, 1200 metrekare kapalı alana kurulan, 30 kişinin çalıştığı, günlük 180 metreküp su kapasitesine sahip tesisin Hakkari'ye ve ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunarak, tesisin açılış kurdelesini kesti.

Bakanlar, açılışın ardından helikopterle Hakkari'ye geçti.