İzmit-Körfez geçişi bitince böyle görünecek


İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün son hali, yapımcı firma Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından hazırlanarak internet ortamında paylaşıldı.

İstanbul-İzmir karayolu yolculuğunu 3,5 saate indirecek olan Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu'nun en önemli geçiş güzergahı olan ve bugüne kadar çeşitli canlandırma resimleri yayınlanan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün son hali, yapımcı firma Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından hazırlanarak internet ortamında paylaşıldı.

Daha önce yayınlanan haberlerde değişik şekillerde gösterilen köprünün asıl görüntüsünün çizimleri, Köprü'nün yer alacağı Dilovası Dil Burnu ile Yalova Hersek Burnu'nun orjinal fotoğrafı üzerinde yapımcı firma Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. Mimar ve Mühendislerince hazırlandı. Bu çizimlere göre, bir otomobilin Gebze'den Orhangazi'ye 20-25 dakikada ulaşımını sağlayacak köprünün, daha önce yapılan hayali çizimlerdeki gibi karmaşık bir yapı yerine, çok zarif bir görünümde olacağı görülüyor. Firmanın çizimlerinde ayrıca bağlantı yolları ile Samanlı Tüneli de yeralıyor.

HAVADAN BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ
İSTANBUL-İzmir arasını 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü inşaatının en önemli aşaması olan, ayakların üzerine yerleştirileceği 4 katlı apartman yüksekliğinde ve 25'er bin ton ağırlığındaki kesonlar bugün yüzdürüldü.

İstanbul- İzmir karayolu yolculuğunu 3,5 saate indireceği gibi TEM, D-100 ve E-130 karayollarındaki trafiği de büyük ölçüde rahatlatacak otoyolun en önemli geçiş güzergahlarından 2 bin 682 metre uzunluğundaki Körfez Köprüsü inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da izlediği bugünkü çalışmada, 4 katlı apartman yüksekliğinde ve yaklaşık 16 basketbol sahası büyüklüğünde keson Yalova Hersek Burnu'ndaki kuru havuzdan yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki Kaytazdere sahilindeki geçiş teçhiz rıhtımına kadar getirildi.

6 AY SONRA 40 METRE DERİNLİĞE BATIRILACAK
STFA firmasının tamamladığı kesonların taşınma operasyonu, bugün köprünün diğer ayağının bulunduğu Dilovası Dil Burnu'ndan teknelerle basın mensupları da alınarak gerçekleştirildi. Yalova Kaytazdere sahilinden 350 metre açıkta denizde inşa edilen keson geçici Teçhiz Rıhtımına bağlandı. 100 yıllık servis ömrü ile dizayn edilen, toplam 220 bin metreküp özel betonun imalatı, testleri ve dökümü denizde devam edecek. Köprü ayaklarının temeli vazifesini görecek kesonların betonarme, su alma sistemi ve 27 metre yükseklikteki çelik şaft montajları yaklaşık 6 ay boyunca denizde devam ettikten sonra, 40 metre su derinliği olan yerinde suya batırılacak ve şaft bağlantı kirişlerinin inşaatına başlanacak.

Yalova Hersek Burnu'nda gerçekleştirilen keson yüzdürme törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Yalova Valisi Esengül Civelek, AK Parti Milletvekili Temel Coşkun, STFA Grubu CEO'su Mehmet Ali Neyzi ile Karayolları yetkilileri katıldı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK OTOYOL PROJESİ
Törende yaptıağı konuşmada, bu projenin Türkiye'nin en büyük otoyol projesi olduğunu belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım şunları söyledi: "30 Mart'ta bildiğiniz gibi sayın Başbakanımız iki köprü temelinin ilk harcını koymuştu. 6 ay sonunda bu temeller bitti. Şimdi donatı yapılmak üzere Kaytazdereye çekilecek. Önümüzdeki Şubat ayı sonuna kadar oradaki donatıları tamamlanıp daha sonra da Körfez'in içersine, biri Güney'de biri Kuzey'de denizin 40 metre dibinde hazırlanan temellere yerleştirilecek. Bunlar temellere yerleştirildiği zaman donatılarla birlikte deniz yüzeyinin üzerine 2 metrede çıkmış olacağız. Önümüzdeki Mart ayı sonuna kadar denizden 42 metre yükseklikte ayaklar konulacak. Daha sonra köprünün kulelerini bunun üzerine inşa edeceğiz"

TEMEL İÇİN 195 KAZIK ÇAKILDI
Projede her gün kullanılan betonla TOKİ'nun 40 blok yapabildiğini söyleyen Bakan Yıldırım konuşmasını söyle sürdürdü: "35-40 metreye kadar temel için 195 kazık çakıldı. Bir tanesinin kazıkları tamamen bitti. Bir hafta içinde Güney temelin kazığıda tamamen bitmiş olacak. İstanbul İzmir arasında 433 kilometre otoyol yapıyoruz. Bunların her biri başlı başına bir proje. Bu inşaatta kullanılan bir günlük betonla 100 metre karelik TOKİ'nin 40 bloğu yapılıyor. Her gün 7 bin kamyon 105 bin hafriyat yapıyor. İşin büyüklüğünü anlatmak için söylüyorum."

İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN
Dünyanın en büyük projelerinden birini gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Yıldırım, "2015'in ortalarında İstanbul Bursa arasını tamamen bitirmiş olacağız. Yalova İstanbul arası komşu kapısı. Dakikalarla yani saatlerle değil. Öyle Eskihisar feribotuna binip 45 dakika değil. Bu çağdaşlık. Bu insanı yaşatki devlet yaşasın anlayaşının sonucudur. İnsanımızı sevdiğimiz için, insanımızın herşeye layık olduğunu düşündüğümüz için dünyanın krizden krize koştuğu bu günlerde dünyanın en büyük projesini gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN SAYESİNDE BAŞARDIK
Projenin 20 katrilyon lira olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, " Dile kolay. Bunu devlet bütçesinden de yapmıyoruz. Bolu Dağı tünelini 30 yıl yapamayan bir Türkiye'den bugün 20 katrilyonluk projeyi 3-4 yıl da gerçekleştiriren bir Türkiyeye geldik. Bunun mimarı 76 milyon vatandaşımızdır. Siz destek verdiniz. Ülkede güçlü siyasi yönetim oldu. Bunlar yetmez, bir de memleket sevdalısı olan bu ülkeye bu millete hizmet aşkı olan lider lazımdı. O da Recep Tayyip Erdoğan'dı. Onun sayesinde bunları başardık" dedi.

MARMARAYI 29 EKİM DE AÇIYORUZ
Marmaray Projesini de 29 Ekim de açacaklarını söyleyen bakan Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü: "150 yıllık rüyadır. Tarih kitaplarında dilden dile dolaşan bir projedir iki kıtayı denizin altında 60 metre derinlikte birleştirmek. İstanbul'un iki tarihi semtini Üsküdar-Kadıköy ve tarihi yarım adayı Sirkeciyi birbiriyle buluşturmak. Bu da bize nasip oldu. 29 Ekim de Marmaray'ı açıyoruz. Sadece istanbul'u rahatlatmıyoruz. Uzak doğudan Londra'ya uzanan tarihi İpekyolu'nu da yeniden canlandırıyoruz. Bu yetmez dedik, yanına bir de tüp geçit yapıyoruz. Onun da açılışını 2015'de yapmış olacağız. Tüp geçit 108 metre derinlikten geçiyor. Hayallere sığmayan projeleri teker teker gerçekleştiriyoruz. Gurbetçilerimizin imrenerek anlattıkları projeleri şimdi yabancılar kıskanarak izliyorlar. Daha da iyisi var. Azmedince oluyor."

YALOVANIN SORUNLARINI DA ÇÖZECEĞİZ
Konuşmasında Yalova'nın da sorunlarını konuştuklarını söyleyen Bakan Yıldırım, "Milletvekilimiz Temel Coşkun, başkanımız yol sorunlarını bize anlattılar. Bu büyük projelerin üstesinden gelen ülkemize kazandıran bir anlayış Yalova'nın sorunları altında kalamaz. Yalovaya ilk hizmeti getiren kardeşlerinizden biriyim. İDO'nun ilk feribot seferlerini başlattığımız günleri hatırlayın. O günden bugüne çok şeyler değişti. Yalova'nın bir üniversitesi var. Turizm denizcilik şehri. İstanbulun Anadoluya açılan kapısıdır. Bursa-Kocaeli İzmit yolu sorununu da çözmek için kapsamlı bir proje çalışması başlattık. Bölgede sadece yol yapmıyoruz. Altınova bölgesinde çok kapsamlı kamulaştırma yaptık. Bu bölgeye giren para istimlaktan 300 trilyonun üzerinde. Bu bölgede oturan insanlardan birşey istiyorum. Bu paralar atıl durmasın. Üretime ve istihdama dönüşsün" dedi.