Marmaray'a ilk tüp tünel indirildi

Marmaray Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi Projesi kapsamında İstanbul Boğazı'na ilk tüp tünel indirildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törende 11 nolu tüp tüneline boğazın tabanına yaklaşık 8 saatlik süre içerisinde yerleştirileceği belirtildi.

Üsküdar'da düzenlenen ilk tüp tünel indirme törenine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım katıldı. Açılışta konuşan Bakan Yıldırım, "Proje bizim için çok önemli. 1904 ve 2004 yılları arasında uzanan 100 yıllık bir hayal burada gerçekleşiyor. İlk tüpü denize batırma işlemini burada gerçekleştireceğiz. Bu proje İstanbul trafiğini de rahatlatacak. Bu projeyle doğu ve batının ulaşım koridorunu denizin altından birleştirmiş oluyoruz. Bu projeyi 2010 yılında tamamlayacağız." dedi.

Basın mensuplarının projenin bitirilme süresinin uzayacağı yönündeki sorusunu Yıldırım, "Projenin gecikme nedeni karadan ve denizden yapılan kazılar esnasında tarihi ve kültürel zenginliklere zarar vermek istemememizdir." şeklinde yanıt verdi.

Bu arada, Bakan Yıldırım'ın konuşma yaptığı platform üzerindeki basın mensularına ait kablolar karışınca Bakan Yıldırım, "Bu işi size bıraksaydık mahvedirdiniz." şeklinde espiri yaparak basın mensuplarının birbirine dolaşan mikrofonlarını çözdü.

Konuşmaların ardından 11 nolu tüp tünel, "Ecem Sultan" isimli özel mekanizmayla İstanbul Boğazı'na indirilmeye başlandı. 135 metre boyunda, 15 metre 50 santimetre eninde ve 8 metre 50 santimetre derinliğindeki tüp tünelin yaklaşık 8 saat içerisinde boğazın tabanına oturması planlanıyor.

CHA